Obrazek

Ortografia.

tutaj można pisać o wszystkim
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Re: Ortografia.

#21 Post autor: miszczu77 » 28 cze 2017, 21:19

Mikolaj211 pisze:przed wysłaniem wiadomości przeczytać ją
A jak ktoś potrafi, to nawet przeczytać w trakcie pisania :).

Ogólnie to zdaję sobie sprawę, że literówki mogą się zdarzyć, zwłaszcza przy pisaniu z telefonu i jestem w stanie je jakoś zrozumieć (czasem brak polskich znaków też). Jednak ewidentne błędy ortograficzne (typu ktury, terz itp), to już lekka przesada i nie bardzo da się je wytłumaczyć pośpiechem lub innymi czynnikami.
Niestety jest to jakiś znak obecnych czasów, nie można tego akceptować, ale, osobiście, muszę niestety to tolerować, bo gdybym miał wszystkie błędy poprawiać, to musiałbym tu siedzieć na pełnym etacie na forum i pilnować ortografii i interpunkcji. Odnośnie interpunkcji to w ogóle trzeba by założyć oddzielny temat, bo to jest jeszcze bardziej skomplikowana sprawa niż ortografia ;).
0 x

Paarys
Klubowicz
Posty: 422
Rejestracja: 31 mar 2016, 20:48
Multipla: JTD, 105 KM, 2000
Lokalizacja: Lublin
x 46

Re: Ortografia.

#22 Post autor: Paarys » 10 paź 2017, 15:01

Otóż to! Interpunkcja! Sam staram się czytać swoje teksty w trakcie pisania i po napisaniu, ale niestety nie wszystko uda się zauważyć tak na pierwszy rzut oka, gdy usunę wszystkie czerwone podkreślenia. Czasem jestem zmuszony poprawiać tekst już po wysłaniu i bardzo dobrze, że jest taka funkcja na forum :). Wracając do interpunkcji, to z tym mam największe problemy, gdyż, ponieważ różnych reguł jest bez liku a ja "piątki" z polskiego nie miałem heh, ale trafiłem na ciekawą moim zdaniem stronkę i troszkę ją "potestuję". Zobaczymy, co z tego wyniknie. Czy rzeczywiście podpowie mi zasady interpunkcji? Moim zdaniem wszystkiego nie wychwyci, a niektóre znaki, które na forach są dopuszczalne, będą uważane za błędne. Najczęściej piszę z laptopa więc nie wiem jak tam w przypadku smartfonów. Adres do strony: https://www.interpunkcja.pl/
0 x

Awatar użytkownika
adgrabowski
Posty: 245
Rejestracja: 18 wrz 2015, 18:56
Multipla: 1,6 Pb/LPG, 103KM, 1999
Gadu-Gadu: 3635583
Lokalizacja: Wrocław
x 17
Kontakt:

Re: Ortografia.

#23 Post autor: adgrabowski » 11 paź 2017, 20:01

Strona fajna, jednak czy przekona do poprawnego pisania? Sam z Interpunkcją mam problem, ale najważniejsze to się starać.
0 x
Na drodze spotykam się z masą nieodpowiedzialności,
wielu ludzi jeździ po wariacku, nie przestrzegają znaków,
ani ograniczeń prędkości, nie mają za grosz wyobraźni.
Aż czasami ciężko ich wyprzedzić....

adgrabowski1978@gmail.com

Pozdrawiam Adam

ob1wan
Posty: 12
Rejestracja: 4 paź 2017, 22:03
Multipla: w planach :)
Lokalizacja: Ryki, Lubelskie

Re: Ortografia.

#24 Post autor: ob1wan » 11 paź 2017, 22:04

Interpunkcja. Temat rzeka. Jednak wolę widzieć u "pisarza" nadmiar przecinków, niż całkowity ich brak :) Czasami nie idzie doszukać się wtedy sensu wypowiedzi, choć bywają wyjątki. Przykład - zdanie: Twoja stara piła leży pod płotem. - A teraz - Twoja stara piła, leży pod płotem. :) BTW: pokój i dobro :)
0 x

Awatar użytkownika
wojmak
Klubowicz
Posty: 797
Rejestracja: 17 lut 2015, 18:01
Multipla: 1.6 103 km 1999
Skype: wojmak8_1
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
x 91

Re: Ortografia.

#25 Post autor: wojmak » 12 paź 2017, 13:33

Wlasnie wystarczy popatrzeć na wpisy w dziale sprzedam multiple. Wypowiada się tam pewna pani prawdopodobnie nowy członek klubu. Nic do niej nie mam ale ortografia , no poprostu wyć się chce jak się czyta rozpacz, masakra i czasami trudno zrozumieć co chciała powiedzieć. Ludzie dbajcie o to bo wstyd w dobie komputerów takie potworki zamieszczać na forum , które czytają dziesiątki ludzi i oczy im podskakują. Nie chcę nikogo tu pouczac, ani obrażać tylko tak mi się, nasunęło na myśl.
0 x

Awatar użytkownika
Darraz
Klubowicz
Posty: 5467
Rejestracja: 21 gru 2009, 14:56
Multipla: BYŁA :-(
Lokalizacja: MOSINA
x 111

Re: Ortografia.

#26 Post autor: Darraz » 13 paź 2017, 11:09

Wydaje mi się, że wspomniana osóbka, zapewne bardzo sympatyczna, dołączy do grona tych, do których stylu wypowiadania się na forum będziemy musieli się przyzwyczaić...
0 x
tel. 691 780 705

Paarys
Klubowicz
Posty: 422
Rejestracja: 31 mar 2016, 20:48
Multipla: JTD, 105 KM, 2000
Lokalizacja: Lublin
x 46

Re: Ortografia.

#27 Post autor: Paarys » 13 paź 2017, 21:37

Hmm..." Basia,M", bo o niej tu mowa, zapewne się stara pisać najlepiej, jak to jest możliwe. Nie wiemy, z jakiego sprzętu korzysta, ale byłem ciekaw czy ktokolwiek z zarządu, czy admin zwróci koleżance uwagę. Najważniejsze, że nie używa wulgaryzmów, nie atakuje innych, a czy pisze zrozumiale? Może to jakiś folklor? :) Nie ma co ukrywać, ale styl rzeczywiście jedyny w swoim rodzaju. Bardzo lubię kolegę "wojmaka" ale tu muszę się nie zgodzić, że to wstyd... ponieważ, jeśli koleżanka pisze z jakiegoś mobilnego sprzętu, a jeszcze robi to w biegu i bez przeczytania wysyła, to takie "kwiatki" będziemy oglądali i czytali. Sama sie już przyznała w innym temacie, że jest osobą niecierpliwą i chce wiedzieć już, teraz, zaraz, co się stało z jej kochanym samochodem :) Już to gdzieś napisałem, że osobiście jestem zachwycony takimi ludźmi, którzy są na tyle odważni, by Multipla była ich pierwszym w życiu własnym samochodem oraz potrafią się tym tak uroczo cieszyć, i o tym opowiadać, czy pisać tu na forum. Niech się koleżanka Basia nie peszy i pisze nam dalej w tym swoim oryginalnym stylu :) a kto może i potrafi, niech to znosi i sam pisze piękną polszczyzną.
0 x

Awatar użytkownika
Darraz
Klubowicz
Posty: 5467
Rejestracja: 21 gru 2009, 14:56
Multipla: BYŁA :-(
Lokalizacja: MOSINA
x 111

Re: Ortografia.

#28 Post autor: Darraz » 14 paź 2017, 09:54

Z "klubowego" punktu widzenia posty pisane na szybko i bez zastanowienia nie działają dobrze na wizerunek forum. Nie każdy, kto szuka tutaj jakichś informacji ma obowiązek zastanawiać się dlaczego Asia, Kasia czy Andrzej piszą tak, że trudno zrozumieć o co im chodzi bez większego skupienia się nad ich postami. Można odnieść mylne wrażenie, że nie warto szukać informacji tutaj, bo może forum np Alfy będzie "poważniejsze".
To jak piszą niektóre osoby świadczy też o nich. Albo najzwyczajniej "olewają" odbiorców swoich postów, bo wystarczy skończyć podstawówkę z dobrym wynikiem, żeby ogarnąć podstawy języka polskiego. Inna rzecz to na przykład dysleksja. Jeżeli na nią cierpimy i nie ma szans na poprawienie jakości swoich wypowiedzi na forum, to może w stopce wpisać info, choćby "sorki, mam dysleksję" i trochę łatwiej będzie zaakceptować takie "trudne" posty.
0 x
tel. 691 780 705

Awatar użytkownika
wojmak
Klubowicz
Posty: 797
Rejestracja: 17 lut 2015, 18:01
Multipla: 1.6 103 km 1999
Skype: wojmak8_1
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
x 91

Re: Ortografia.

#29 Post autor: wojmak » 14 paź 2017, 19:04

Popieram Darraz, o to mi właśnie chodziło, komórka też poprawia błędy Sławeczku. Tu nie chodzi o fascynację samochodem bo to inna "inszość". Tu chodzi o to co napisał "Szef" Darraz i tylko o to. A koleżanka mam nadzieję że się nie obrazi, bo nie o to nam chodzi przecież.
0 x

Paarys
Klubowicz
Posty: 422
Rejestracja: 31 mar 2016, 20:48
Multipla: JTD, 105 KM, 2000
Lokalizacja: Lublin
x 46

Re: Ortografia.

#30 Post autor: Paarys » 14 paź 2017, 21:54

Oczywiście macie Panowie rację, a i "Szef" nie dlatego, że z zasady ma rację :), ale zawsze jest jakieś, ale... Wciąż nie wiemy, z jakiego sprzętu korzysta "sympatyczna osóbka", która tak czarująco opisuje przygody z Multiplą. Zdarzało mi się pisać ze smartfonów, no nie tu na forum, ale np. za pomocą WhatsApp i nieraz miałem złe podpowiedzi oraz otrzymywałem ciekawe wiadomości, które miały zupełnie inny sens od zamierzonego. W przypadku "Basi,M" jest uważam do przyjęcia., ale to tylko moje zdanie i jeśli "góra" zdecyduje, że trzeba ostatecznie coś z tym zrobić, to jakieś środki podejmie... Ogólnie użytkowniczka forum nie pisze na tyle dużo, żeby wczytywanie się w to, co miała na myśli, stanowiło tak duży problem. Ot, taka ciekawostka, a "szefostwo" zapewne dba o to, by podobnie wypowiadających się osób nie było na tyle znacząco wiele.
0 x

ODPOWIEDZ