Obrazek

Klamki

tutaj można pisać o wszystkim
Wiadomość
Autor
kociewie
x 4

Klamki

#1 Post autor: kociewie » 9 paź 2013, 21:21

Oglądając w wolnej chwili nasze autka na zlocie (takie wolne 2, 3 minutki mi się trafiły ;) ), wpadł mi do głowy pewien pomysł.
Otóż 99% klamek w naszych cudeńkach ma popękane "odbojniki" klamek (dobrze to ująłem?).
Może by dogadać się z jakąś firmą i porobić odlewy? W ramach klubu, jako duuuuże zamówienie.
Nie wiem na ile to technicznie możliwe, ale chyba wykonalne.
Potrzebna by była forma, zrobienie odlewów i znalezienie sposobu trwałego przyklejenia do reszty klamki.

Na zlocie rozmawialiśmy o tym z Tomkiem (Budda) i Krisem - wstępny entuzjazm był, teraz czas na realizację.

Nowa klamka to chyba 6 dyszek (x4), a to trochę sporo. Być może tym sposobem udałoby się zregenerować nasze złomki.

Czekam z niecierpliwością na Wasze opinie i deklaracje zaangażowania (kto zna taką firmę wystąp!)


Pozdrawiam i znowu: dzięki za super zlot
0 x

Awatar użytkownika
samul2
Klubowicz
Posty: 2852
Rejestracja: 21 gru 2009, 10:40
Multipla: M-JET 1,9/16v oraz BUSSO V6
Lokalizacja: ŁÓDŹ
x 232

Re: Klamki

#2 Post autor: samul2 » 9 paź 2013, 21:26

Teraz mówisz jak ja już klamki kupiłem :lol: .
0 x

kociewie
x 4

Re: Klamki

#3 Post autor: kociewie » 9 paź 2013, 21:31

Tomku, sam wiesz jak było we Wdzydzach - najłatwiej było pogadać na CB, telefonie, czy przez krótką falówkę ;)

Na razie to taka myśl, a co z tego wyjdzie nie wiem. Ale rzucam do przedyskutowania ;)
0 x

Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Re: Klamki

#4 Post autor: miszczu77 » 9 paź 2013, 21:32

Ogólnie pomysł dobry i jestem jak najbardziej na tak.
Problem będzie pewnie głównie w logistyce, bo na parę dni trzeba by było się tych klamek pozbyć (a bez klamek to strach auto na ulicy zostawić, nie mówiąc o jeździe po mieście). Najlepiej jakby był zapasowy komplet klamek "przechodnich", jak ktoś swoje zregeneruje, to oddaje tymczasowe następnemu chętnemu itd.
Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że przednie i tylne odbojniki są różne.
0 x

Awatar użytkownika
Marek_B
Posty: 934
Rejestracja: 24 cze 2011, 20:20
Multipla: 1,6 rok 2007
Lokalizacja: Bytom
x 46

Re: Klamki

#5 Post autor: Marek_B » 9 paź 2013, 21:42

Też o tym myślałem, ale ostatecznie trafiła się okazja kupić komplet prawie bez śladów używania, więc moja już wygląda przyzwoicie :D.

Natomiast wydaje się, że w miejsce odbojnika wystarczyłoby wykonać jakąś profesjonalną nakładkę, mocowaną na klej. Po całkowitym zerwaniu zewnętrznej części mamy do dyspozycji prawie płaskie plastikowe podłoże i w to miejsce można coś wkleić. Mogłaby to być nakładka z polerowanego metalu.
Przy takim rozwiązaniu nie byłoby potrzeby demontaży klamek.

Doraźnie, jak odbojniki nie są mocno popękane pomaga zabezpieczenie tych pęknięć czarnym silikonem.
Ostatnio zmieniony 9 paź 2013, 21:47 przez Marek_B, łącznie zmieniany 1 raz.
0 x

kociewie
x 4

Re: Klamki

#6 Post autor: kociewie » 9 paź 2013, 21:45

Po odklejeniu nie dość, że jest idealne miejsce, to jeszcze są specjalne wypustki montażowe (przynajmniej z tyłu takie widziałem w jednej multipli z urwaną gumą).

Myślę, że główne wyzwania są takie:
- wzór do odlewu - być może trzeba będzie zainwestować w 2 nowe klamki (przód i tył) do rozbiórki
- sposób montażu - z tymi klejami to różnie bywa
0 x

Awatar użytkownika
Brzózka
Posty: 1142
Rejestracja: 21 lut 2012, 11:06
Multipla: Była MK1 jest MK2 i CC 704
Lokalizacja: SBL-Powiat Bieruńsko Lędziński
x 31

Re: Klamki

#7 Post autor: Brzózka » 10 paź 2013, 02:49

Hmmm, może to głupi pomysł, ale ja myślałem, by w to miejsce wpakować obrysówki ino nic nie mogę tam dopasować. Z tego co wiem to podobno w okolicach Bydgoszczy robią lampy obrysowe. Może większe zamówienie, by zrealizowali. Taką lampę obrysową można, by było podpiąć pod otwarcie drzwi :idea:
0 x

Awatar użytkownika
wielbuont
Posty: 172
Rejestracja: 2 wrz 2013, 08:06
Multipla: JTD 110KM 2001
Gadu-Gadu: 6622680
Lokalizacja: Strzelno, kujawsko-pomorskie

Re: Klamki

#8 Post autor: wielbuont » 10 paź 2013, 09:31

ja wprawdzie jeszcze nie mam Multipli, ale faktycznie oglądając różne auta, to te szpecące klamki się mocno rzucają w oczy.
wydaje mi się, ze "wewnątrz" tych odbojników jest metal, wiec warto by się pokusić o taki projekt odbojnika, aby można go było we własnym zakresie wsunąć i wkleić.
To byłoby najlepsze rozwiązanie, bo wtedy nikt nie musi demontować swoich klamek, a jedynie zamawia się elementy do wklejenia.
z klejem na pewno nie byłoby problemu - znajdzie się odpowiedni i trwały do tego celu, zwłaszcza jeśli wewnątrz jest ten metal, bo wtedy klej będzie miał tylko podtrzymywać przed wysuwaniem.

Ponieważ te elementy pracują jako odbojniki - więc chyba najlepiej byłoby wykonać je z podobnego materiału, czyli zapewne pianki poliuretanowej, aby mogły spełniać swoją funkcję - światełka to chyba raczej należy wykluczyć, bo byłyby zbytnio narażone w takim miejscu, pomijając kwestie estetyczne, no ale to już są różne gusta.

Zabieram tu głos, ponieważ wkrótce będę miał w pracy ten temat na tapecie - będę szukał wykonawcy podobnych elementów do jednego z nowych produktów firmy, w której pracuję.
A to oznacza, że będę miał idealne pole do zajęcia się taką sprawą, więc spróbuję się podjąć zorganizowania całości, począwszy od oszacowania kosztów formy i minimalnej ilości produkcyjnej, aby było to jakoś opłacalne.
Oczywiście można sobie wyobrazić zamówienie większej ilości, i zachowanie ich, a później zaopatrywanie klubowiczów, no ale najpierw zacznijmy od sprawdzenia możliwości.
Jeżeli ktoś wymieniał swoją klamkę, i została mu stara, nawet z trochę zniszczonym odbojnikiem - to proszę o sygnał, bo wtedy taka na pewno się przyda aby zacząć rozmowy z producentem, no chyba że ja będę miał już własną Multiplę do tego czasu...
0 x

Awatar użytkownika
miszczu77
Admin
Posty: 2589
Rejestracja: 21 gru 2009, 18:18
Multipla: Doblo 2006 1.9 Multijet 120KM
Skype: miszczu77
Lokalizacja: Łódź
x 84

Re: Klamki

#9 Post autor: miszczu77 » 11 paź 2013, 18:08

Trochę myślałem nad tymi odbojnikami.
W pierwszej kolejności przyszła mi do głowy wersja z drewna pomalowana na czarno. Jednak jest opcja do jednorazowej produkcji.
Druga opcja, o jakiej pomyślałem, to wykonanie formy z silikonu lub podobnego materiału, potem włożenie do niej metalowej części odbojnika i zalanie jakimś plastikiem.
I trzecia wersja to wykonanie modelu w komputerze i wydrukowanie na drukarce 3D. Takie drukarki są coraz tańsze, a koszt samego materiału wykorzystanego do produkcji byłby niewielki. Problemem mogłaby być tylko cena usługi.
0 x

Awatar użytkownika
wojtus
Posty: 1892
Rejestracja: 1 sie 2012, 13:43
Multipla: 1.6 16V, 103KM, 1999, benz-gaz
Gadu-Gadu: 6164368
Lokalizacja: Nowe, kuj-pom

Re: Klamki

#10 Post autor: wojtus » 11 paź 2013, 20:01

Muszę powiedzieć że zatrzymaliście mnie z robotą. Właściwie to miałem plan przyjechać do Wdzydz ze zrobionymi klamkami ale jakoś czasu zabrakło a ten wątek całkiem mnie zatrzymał. Miałem plan użyć POXILINĘ. Sprawdziła mi się bardzo w hydraulice domowej i przyszło mi do głowy okleić własnie klamki, ewentualne nierówności wyszlifować i pomalować. Poczekam jak się temat rozwinie i najwyżej wrócę do mojego pomysłu.
0 x
Obrazek
Nie znalazłeś czegoś na forum? Tu jest odpowiedź
Potrzebujesz pomocy a jesteś w mojej okolicy, pomogę ile będę mógł:tel.: 504 069 776
Nie doradzam bo się nie znam, jedynie opisuję co mi się przydarzyło.

ODPOWIEDZ