Obrazek

Auto dla rodziny z czwórką dzieci

tutaj można pisać o wszystkim
Wiadomość
Autor
bossluk
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:53
Multipla: Chcę kupić
Lokalizacja: Poznań

Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#1 Post autor: bossluk » 29 wrz 2012, 22:59

Witam,
Nie znalazłem podobnego tematu na forum, ba, w ogóle nie wiem czy ktoś z forum ma czwórkę dzieci :)
W każdym razie, my spodziewamy się czwartego na wiosnę:)Aktualnie mamy octavię kombi.
Razem z "nowinami" uświadomiliśmy sobie, że przy upgrejdzie z dwójki na trójkę w octavii nie ma w zasadzie problemów (może poza brakiem możliwości zapięcia 3 fotelików na tylnej kanapie) , natomiast poczwórne szczęście powoduje już nie lada wyzwanie logistyczne!
Poszukałem, poszperałem na forach tu i tam jak wiara sobie radzi. Widzę, że generalnie ludzie idą w duże auta (jakie - za chwilę) lub jeśli nie mają drugiego to kupują drugie auto.
Szczerze mówiąc żal mi jest rozstawać się z Octavią, bo zanim ją kupiliśmy(nową) to bezskutecznie szukaliśmy jakiegoś w miarę nowego niebitego egzemplarza.
No ale cóż...Czas się zastanowić. Ważna informacja - robimy ok 10tys km rocznie, więc bardzo mało...Głownie po mieście od czasu do czasu jakiś wypad poza, ale rzadko.
Może ktoś z Was pomoże, doradzi plusy i minusy tych dwóch wariantów: 1 duży VAN lub 2 auta rodzinne. Może sami to przerabialiście albo znajomi lub ktoś z rodziny?

Jeśli chodzi o VANy to na pewno plusem jest
+ przestronne wnętrze, ale niekoniecznie przy 7 fotelach!
+ cała rodzinka jedzie razem
+ 1 auto = 1 ubezpieczenie (koszty teoretycznie mniejsze)
minusy VANA:
-przy 7 fotelach bardzo mały bagażnik- wyjazd na wakacje bez kufra na dachu niemożliwy
-jest to duże auto, więc trudniej znaleźć miejsce do zaparkowania w mieście
-auto ciężkie, dużo pali
-ostatni rząd siedzeń zazwyczaj jest prawie na tylnej szybie = poziom bezpieczeństwa drastycznie spada
- przeważnie duże przebiegi takich aut na rynku wtórnym
-duża strata wartości (dla wyjeżdżających z salonu nowych modeli policzyłem, że 10 tys na rok!)

Scenariusz posiadania 2 aut (czyli zostaje octavia +...coś):
+często nie jeździ się w komplecie (6 osób), więc niekoniecznie trzeba jeździć VANem, żeby zrobić zakupy w tesco, Octavia wystarczy
+tata i mama są niezależni logistycznie
minusy
-nigdy nie zapakujesz się do 1 auta całą rodziną
-podwójne koszty ubezpieczenia, wydatki na naprawy,
-na osiedlu trudniej znaleźć miejsce dla 2 aut;)
-co najmniej jedno auto musi być duże żeby zmieściło 4 foteliki

Z VANów wchodzą w grę
duże: Volkswagen Sharan, Seat Alhambra, Ford Galaxy, Chrysler Voyager
w Touranie nie zmieści się 3 fotelików z tyłu!
Fiat Multipla- Idealny na szósteczkę. W Poznaniu silna ekipa na forum multipli + super mechanik na Piątkowie:)
Honda FRV - mało popularny, jednak 6 osobowy...
Dacia Lodgy - byliśmy ją oglądać, plastik fantastik, widać "taniość" tego auta. Mega mały bagażnik przy 7 fotelach.
Mercedes Viano - ładny jak na busa

Co do dwóch aut to w zasadzie nie ma co móżdzyć, cały przekrój możliwości na gratce...
Czekam na Wasze spostrzeżenia, rady...
0 x

Awatar użytkownika
Grze$ku
Admin
Posty: 420
Rejestracja: 21 gru 2009, 01:34
Multipla: JTD, 105 KM, 1999
Skype: wojnarowscy
Lokalizacja: Przemyśl
x 4

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#2 Post autor: Grze$ku » 30 wrz 2012, 01:26

bossluk pisze: minusy VANA:
-przy 7 fotelach bardzo mały bagażnik- wyjazd na wakacje bez kufra na dachu niemożliwy
-jest to duże auto, więc trudniej znaleźć miejsce do zaparkowania w mieście
-auto ciężkie, dużo pali
-ostatni rząd siedzeń zazwyczaj jest prawie na tylnej szybie = poziom bezpieczeństwa drastycznie spada
- przeważnie duże przebiegi takich aut na rynku wtórnym
-duża strata wartości (dla wyjeżdżających z salonu nowych modeli policzyłem, że 10 tys na rok!)
W wypadku Multipli w roli VAN-a:
+ masz 6 foteli i normalny bagażnik (można go jeszcze powiększyć przestawiając tylne fotele nieco do przodu, robię tak gdy jadę na wakacje)
+ auto ma tylko 4 metry długości i rewelacyjną widoczność ze środka - do parkowania w mieście wzdłuż ulicy idealne
+ diesel po mieście nie powinien przekraczać 8 l/100km, w trasie można zejść poniżej 6l/100km (pomimo małych przebiegów rocznych jednak polecam diesla)
dodatkowo:
+ bez problemów umieścisz w jednym rzędzie 3 foteliki dziecinne!

Zdecydowanie polecam przymierzyć się do Multipli w realu z całą rodziną (jeżeli tego jeszcze nie robiłeś). Myślę, że znajdziesz w Poznaniu kogoś, kto z ochotą zaprezentuje Ci wszystkie walory tego auta :P
0 x

Awatar użytkownika
Darraz
Klubowicz
Posty: 5467
Rejestracja: 21 gru 2009, 14:56
Multipla: BYŁA :-(
Lokalizacja: MOSINA
x 111

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#3 Post autor: Darraz » 30 wrz 2012, 09:27

O zapełnianiu Multipli dziećmi do ostatniego miejsca może się wypowiedzieć ekipa henry, a ekipy sylweg i bibel7 też chyba już blisko "maxa" się kręcą (nie jestem do końca pewien, bo mi pamięć szwankuje). Na niewielki roczny przebieg w większości kręcony po mieście Multipla będzie idealna: dobra widoczność, niewielkie gabaryty pozwalają na parkowanie w miejscach gdzie mieści się większośc "zwykłych" osobówek.
W wakacje też dacie radę. Co prawda nie podróżowałem z czwórką dzieci ale w tym roku prawie 4 tys. km w cztery osoby dorosłe + dziecko + pies zrobiłem z (boxem na dachu) i na brak wygody nikt nie narzekał. Przy takim obładowniu auto spaliło średnio około 6,5-6,8/100km (diesel). Też nie robię rocznie zbyt wielkiego przebiegu. Max. 15 tysięcy (ostatni rok niecałe 10).
Nie wiem czy miałeś okazję, ale jakbyś chciał się ze swoją czwórką dzieci trochę "poprzymierzać" do auta to na pewno wolną chwilę znajdę.
0 x
tel. 691 780 705

Awatar użytkownika
Jendrula65
Posty: 1315
Rejestracja: 5 lip 2011, 20:46
Multipla: 1,9 MJT 120KM, 2007 280 tyś km
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój, woj. śląskie
x 132

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#4 Post autor: Jendrula65 » 30 wrz 2012, 14:52

Z własnego doświadczenia 2+4 ( w tym bliźniaki ) mogę zapewnić iż jest to wprost wymarzony samochód dla sześcioosobowej rodziny, w tym z małymi dziećmi ;).
W późniejszych wersjach tylne fotele były już seryjnie wyposażone w mocowania fotelików dziecięcych. A jak dzieci nieco podrosną to przed każdym wyjazdem na pewno będzie wyliczanka, które z nich może jechać na przednim środkowym fotelu :lol: Co do silnika to zdecydowanie 1,9 JTD.
0 x
Była Mulcia Mk1 1,6 1999 r, Mulcia Mk1 1,9 JTD 2003 r.
Mulcia Mk2 1,9 MJT 2007 r. aktualnie 500L

Awatar użytkownika
malymaly
Klubowicz
Posty: 1121
Rejestracja: 14 gru 2011, 00:03
Multipla: JTDm, 120 KM 2006/ DGC 3,6 '15
Lokalizacja: Bytom
x 17

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#5 Post autor: malymaly » 30 wrz 2012, 19:24

Cóż ja też się zastanawiałem nad dużymi vanami ale jak piszesz gabaryty i koszty eksploatacji są spore i ktoś siedzi w bagażniku:/ jak w przypadku sharana. FRV to idea zbliżona do Multipli tylko ciaśniejsze wnętrze (choć lepiej wykończone). Dwa auta to plus na co dzień. Ale na wakacje jechać w dwa auta:/ to duże koszty a i zamiana kierowców nic nie daje:D Pewnie spodziewałeś się, że tu każdy będzie polecał Mulcie, ale zobacz, że podajemy bardzo logiczne argumenty. Multipla to auto średniej klasy, tylko trochę szersze więc mieści 6os. Rozumiem Cie, jeśli jeździsz solidnym i zadbanym autem to trudno się go pozbyć. Najlepiej po-przymierzać się do kilku aut i podjąć decyzje:) No i kwestia portfela. Zawsze możesz zostawić octavkę i kupić mulcie:)
0 x

sylweg
Posty: 170
Rejestracja: 26 sie 2010, 20:20
Multipla: JTD, 115 KM, 2003
Lokalizacja: Koszalin
x 1

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#6 Post autor: sylweg » 1 paź 2012, 07:39

Skoro Darraz mnie wywołał... ;)
My posiadamy trójkę dzieci. Ale ostatnio często wozimy też teścia, tak więc w 6 dajemy radę, choć w 5 osób bardziej można się rozpychać i jest baaaardzo wygodny dostęp do tyłu ze złożonym przednim środkowym siedzeniem.
Wielkim plusem Multipli jako auta wielodzietnego ;) jest to, że z tyłu spokojnie wchodzą trzy foteliki i do tego oddzielne siedzenia dają lepszą niż kanapa możliwość odpowiedniego i bezpiecznego zamontowania tychże fotelików. Co do bagażnika, to jest na pewno większy niż w Galaxy Mk 3 i chyba większy jeśli nie porównywalny od bagażnika Grand Espace (oczywiście z rozłożonym 3 rzędem). My jechaliśmy na prawie miesiąc z trójką maluchów (4,5 2,5 i 5 mies.) więc musieliśmy naprawdę sporo odzieży zabrać, ale zmieściliśmy się bez boxu dachowego - umieszczamy torby pod nogami dzieci - nie potrzebują przecież dużo miejsca.
Plusem jest też fakt, iż Multipla na tylko 2 rzędy siedzeń i dużo łatwiej sięgnąć do tyłu i coś załatwić z dzieciakami, niż w "trzyrzędowcach".
To tak krótko... Jak jest z 4 dzieci to wiemy z okazyjnych "wypożyczeń" synka znajomych na jakiś wypad - też dajemy radę :)
Pozdrawiam
0 x

sintesi
Posty: 276
Rejestracja: 1 sty 2011, 13:51
Multipla: 1.6 16V + LPG BRC Seq24, 2001
Lokalizacja: Tuchola
x 2

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#7 Post autor: sintesi » 1 paź 2012, 09:52

U nas najczęstszy skład osobowy to my z żoną, 2 dzieci (4 i 8 lat, ale mulpę mamy już prawie 2 lata ;) ) oraz teściowie. Często też jeździmy z 4-ką dzieci (dochodzą chłopaki kumpla w wieku 9 i 11 lat). Przy wyjazdach krótkoterminowych (dzień lub kilka nad morzem) spokojnie upychamy wszelkie torby z bagażem, prowiantem itp :) Też początkowo szukałem Alhambry/Sharana/Galaxy lub Peugeota 806/807 bądź Citroena Evasion/C8. Myślałem też o Kia Carnival lub Chryslerze Grand Voyager. Żona nawet o multipli nie chciała słyszeć. Kia i Chrysler odpadły z powodu zbyt dużych gabarytów i olbrzymiej awaryjności :( Alhambra i spółka - wysokie ceny zakupu i w większości spore wytyrańce. C8 było blisko, ale się zepsuło i koszty naprawy wyszły potężne - znajomy handlarz nie zarobił :( 806/807 - Obecnie ewentualnie 807, jednak żona sporo jeździ po mieście i uważa, że multipla jest bardziej zwrotna i mieści siew naszym załadowanym zabawkami garażu :) Jeździła każdym z tych aut w ramach przymiarki. Do multipli przekonała sięw ciągu kilku chwil przymiarki u znajomego (genialna widoczność do przodu, wysoka pozycja za kierownicą). Ostatnio jechała na targi do Poznania w 2 osoby i spooooro bagażu. Wyjąłem tylne fotele i spakowałem autko :) W drodze powrotnej doszła jeszcze 1 osoba na "podwózkę". Po powrocie musiała przepakować wszystko do służbowego VW Caddy. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu w "kadiku" zabrakło sporo miejsca i ostatecznie musiała część gratów zabrać na 2 razy :)
0 x

bossluk
Posty: 7
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:53
Multipla: Chcę kupić
Lokalizacja: Poznań

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#8 Post autor: bossluk » 2 paź 2012, 22:23

malymaly pisze:... FRV to idea zbliżona do Multipli tylko ciaśniejsze wnętrze (choć lepiej wykończone).
Czy testowałeś osobiście na ile mniej przestrzeni jest w hondzie. patrząc na zdjęcia w ogłoszeniach to honda wydaje sie sporo mniejsza...
0 x

Awatar użytkownika
malymaly
Klubowicz
Posty: 1121
Rejestracja: 14 gru 2011, 00:03
Multipla: JTDm, 120 KM 2006/ DGC 3,6 '15
Lokalizacja: Bytom
x 17

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#9 Post autor: malymaly » 3 paź 2012, 08:12

Wlazłem gościowi do auta na parkingu, gdy szukałem auta dla siebie:) Tu 6 os. może jechać w sposób awaryjny, no jest ciaśniej. Nie przymierzałem się do niej z całą rodziną jak do pozostałych: MPVek, czy Sharanów. Odrzuciłem ją głównie ze względu na cene, bo w moim roczniku to różnica ponad 10 tyś. Swoją drogą ciekawa dyskusja wyszła tutaj: http://www.multiplaklub.pl/forum/index. ... c&start=10" onclick="window.open(this.href);return false; ,chociaż koledzy idą raczej w auta 5 os. co raczej nie wchodzi w grę.
Proszę o wsparcie:D
0 x

Awatar użytkownika
yach
Posty: 478
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:58
Multipla: JTD 105KM 1999
Gadu-Gadu: 1775328
Skype: bandarudego1
Lokalizacja: Konin
x 1

Re: Auto dla rodziny z czwórką dzieci

#10 Post autor: yach » 3 paź 2012, 08:50

malymaly pisze:Proszę o wsparcie:D
Bardzo proszę, oto wsparcie:
W Hondzie (swoją drogą uwielbiam tą markę) za kierownicą doznania są klaustrofobiczne, masz wrażenia że projektant postanowił ciebie wkomponować w drzwi kierowcy.
Sumując: oprócz powyższych doznań, ceny zakupu i cen części zamiennych Honda więcej wad niestety/stety* nie ma :D

Wniosek:
Tylko Multipla :!: :!: :!:

* - wybrać stety :lol:
0 x
Ekipa Yachy
DOOZY
wewnętrzne ACH! i zewnętrzne WOW!

ODPOWIEDZ